Dengan mengambil kira pengalaman operasi peralatan bersiri dan eksperimen dari jenis yang ada, pengembangan sampel baru bermula pada awal tahun tujuh puluhan. Kompleks pencarian dan pemindahan yang menjanjikan, yang seharusnya memasuki beberapa kenderaan sekaligus, menerima sebutan PEC-490. Sangat mudah untuk melihat bahawa angka dalam sebutan ini sesuai dengan sistem indeks pengangkutan jalan raya Soviet. Angka "490" menunjukkan bahawa sampel baru akan dikategorikan sebagai kenderaan khas dengan GVW dalam lingkungan 8-14 tan.
Kenderaan semua medan sedang diuji. Foto Muzium Teknikal Ketenteraan Negeri / gvtm.ru
Pandangan ke kanan dan buritan. Foto Muzium Teknikal Ketenteraan Negeri / gvtm.ru
Kereta menaiki lereng. Foto Muzium Teknikal Ketenteraan Negeri / gvtm.ru
Ujian pada musim sejuk. Foto Kolesa.ru
Komponen dan susunan baru, yang dibezakan oleh berat badannya yang berkurang, memungkinkan untuk mengurangkan berat kenderaan seluruh medan, walaupun tidak menyebabkan penurunan dimensi yang ketara. Panjang ZIL-49042 adalah 8, 96 m, lebar - 2, 6 m, tinggi - 2, 5 m. Roda roda mencapai 4.8 m dengan trek 2, 1 m. Jarak tanah adalah 448 mm. Oleh kerana penggunaan elemen struktur baru, berat jalan kenderaan meningkat kepada 6415 kg. Muatan - 2 tan. Menurut perhitungan, amfibi dapat mencapai kecepatan hingga 75-80 km / jam di lebuh raya. Di atas air, parameter ini mencapai 8-9 km / j.
Amfibia di atas air. Foto Kolesa.ru
Prototaip model baru di kilang itu dicat dengan khaki yang serupa dengan peralatan ketenteraan. Di pintu kokpit, nombor ekor "44" tertulis. Juga menggunakan plat nombor "ujian 11-43". Telah diketahui bahawa penyihir kilang tidak dapat melewati kereta baru. Oleh kerana pewarnaan khas dan kemampuan amfibi, kenderaan seluruh medan dijuluki "Buaya".